Studie stavby: důležitý podklad pro projekt, který zohlední vaše potřeby

Ještě než stavební firma poprvé kopne do země, aby postavila váš vysněný dům na klíč, musíte udělat několik kroků. První z nich je studie stavby. Její cena začíná na 30 tisících a hotová může být už za 14 dní. Díky architektonické studii získáte perfektně znázorněnou ideu domu a potřebné podklady pro projektanta. Projděte si s námi fáze studie a odhalte její další výhody.

Studie stavby, jindy také architektonická studie, je základnou pro všechny další fáze stavby. Je nejjednodušší projektovou dokumentací a získáte s ní přesnou představu o tom, jak váš dům bude vypadat – včetně základního konceptu a dispozice domu. U stavby rodinných domů je mnohdy bohužel opomíjená a lidé ji při vidině menších výdajů rovnou přeskakují na práci projektanta.

U každé stavby doporučujeme i vypracování studie. Je propojením všeho praktického, pocitového i funkčního, co chcete v domě mít. Neřeší tedy jen technické a konstrukční parametry, které najdete v pozdější projektové fázi. Pokud studii přeskočíte, ochudíte dům o prvky, které zohledňují vaše potřeby. V nejhorším případě budete mít třeba příliš malé pokoje, které budou navržené jen podle nejnižších hygienických standardů, nebo zásuvky na nelogických místech,“ říká Josef Beneš, jednatel Stav-idey.

Studii byste měli poptat až v době, kdy máte koupený či vyhlédnutý pozemek. Před studií byste také měli absolvovat několik povinných koleček na úřadech, abyste odevzdali souhlasy se stavbu od sousedů nebo třeba prověřili pozemek v územním plánu.

První fáze studie: pusťte k ní zkušeného architekta

Architekta vyberte nejlépe podle referencí z vašeho okolí. Jakmile zúžíte výběr na tři finalisty, prověřte si jejich práci na internetu, v diskuzích a nebojte se oslovit jejich bývalé klienty i napřímo.

Naše firma dlouhodobě spolupracuje s několika architekty, které se díky skvělým zkušenostem nebojíme doporučit. Představíme vám jejich dosavadní práci, zkonzultujeme návrh a poradíme vám i v další fázi projektování domu,“ ujišťuje Josef Beneš.

Ještě než architekta poprvé kontaktujete, sesumírujte si několik věcí, o které vás před prvním náčrtem domu požádá. Sepište si těchto 16 požadavků na:

 1. tvar domu (jestli chcete spíše čtverec, obdélník, nebo třeba tvar písmene L),
 2. výklenky, balkony nebo terasy,
 3. bezbariérovost a počet podlaží,
 4. minimální velikost pokojů,
 5. rovnoměrné rozložení pokojů v přízemí (třeba ložnice s šatnou a koupelnou pro babičku)
 6. možnost bydlení pod sešikmením střechy v podkroví,
 7. energetickou efektivitu domu (standardní, nízkoenergetický, pasivní),
 8. garážové nebo kryté stání,
 9. druh venkovního stínění oken,
 10. množství místností včetně prvků jako jsou šatny apod.
 11. počet koupelen a toalet,
 12. prostor navazující na zádveří (samostatná hala, která povede do pokojů nebo otevřený prostor)
 13. schodiště, 
 14. vytápění a rekuperaci,
 15. velikost kuchyně a spíže
 16. nebo na technické vychytávky jako centrální vysavač či inteligentní domácnost.

S několika architekty se pak sejděte osobně a vnímejte chemii, která mezi vámi působí. Po představení vaší idey byste měli mít jasno, který z nich vám navrhne vysněný dům.

Krome toho si udělejte rešerši domů, které se vám líbí. Dále popište svůj životní styl a jaké máte potřeby vy a vaše rodina. Požadavky předejte architektovi, který se vás na další schůzce doptá na detaily a většinou do 14 dnů vypracuje studii domu

V první fázi studie vám architekt představí jednoduchou vizualizaci a pár výkresů. Na nich si odsouhlasíte další postup.

S jasnou představou o domu je tvorba studie svižnější. Někdy trvá čtrnáct dní, jindy se protáhne klidně i na několik měsíců. Závisí hlavně na souladu komunikace mezi architektem a klientem, ale také na komplikovanosti a velikosti stavby. Vyhotovení studie začíná na třiceti tisících korunách a konečná cena závisí na sazbě architekta a hlavně na velikosti a složitosti stavby,“ vysvětluje Josef Beneš.

Druhá fáze studie: zkoumání a nasávání informací

Architekt pak na pozemek dorazí, nafotí si ho a vysleduje více parametrů, které celou studii domu ovlivní. Nasaje atmosféru místa a zváží velikost pozemku i sklon. Dále ověřuje:

 • okolní stavby, aby s nimi návrh vašeho domu ladil,
 • orientaci vůči světovým stranám a vodním plochám,
 • možnost přístupu do domu z různých stran,
 • množství slunečního svitu, které bude dopadat do oken,
 • panoramatické výhledy z jednotlivých světových stran,
 • a přístup domu z pohledu infrastruktury sítí a dopravy.

Z legislativních a územních omezení se také dozví:

 • povolený sklon a výšku střechy,
 • jak velkou plochu pozemku můžete zastavět,
 • velikost odstupů od hranic s okolními pozemky,
 • druh materiálu, který nesmí, nebo musí použít,
 • nebo jestli dům může navrhnout na více pater.

Vaše požadavky a parametry pozemku pak sloučí a pustí se do samotné tvorby studie.

Třetí fáze studie: zhmotnění vaší představy ideálního bydlení

Dobrý architekt se do vás po pečlivé přípravě vžije a dokáže tak rozhodnout, kde a co v domě rozmístí, aby se vám zde žilo příjemně. Během těchto dnů vás určitě několikrát kontaktuje a upřesní si detaily

Pokud si to náročnost projektu vyžádá, sejdete se i naživo. Ukáže vám rozpracovanou studii a díky tomu se vyhnete velkým zásahům ve finální podobě domu. Architekt poté studii dotáhne, a pokud si odsouhlasíte i poslední detaily, připraví také 3D vizualizaci. Díky ní si dům a základ jeho interiéru lépe představíte.

S 3D vizualizací si představíte svůj vysněný dům, jako byste zrovna stáli na jeho příjezdové cestě.

Kromě půdorysů pater domu s popisky místností by měla studie obsahovat i:

 • řez domem, 
 • posazení domu na pozemku, 
 • jednotlivé pohledy z oken místností,
 • množství světla, které bude okny prosvítat,
 • orientační rozpočet domu
 • a technickou zprávu, kterou dále využije projektant.

Se studií se hlavně vyhnete velkým změnám v nadcházející projektové dokumentaci nebo překvapením kvůli improvizaci dělníků na stavbě, které by vás stály zbytečné peníze navíc. Využijete ji také v dalších krocích plánování stavby, třeba při ověření stavebního záměru na úřadech, nebo při žádosti o hypoteční úvěr,“ objasňuje Josef Beneš.

Během tvorby studie konzultujte se svým architektem i energetickou náročnost budovy. Nechte si k domu spočítat tepelné ztráty i náklady na jeho provoz. Pokud se s architektem domluvíte na parametrech pasivního či nízkoenergetického domu, můžete také zkusit získat dotaci v programu Nová zelená úsporám.

Pokud ale máte vybraný typizovaný dům, fázi studie i projektu rovnou přeskočíte. Vzorové domy totiž získáte za konečnou cenu včetně dokumentace, kterou potřebujete i k získání stavebního povolení. Drobné úpravy, které byste v hotovém návrhu domu na klíč chtěli změnit, projektanti většinou zapracují během pár dnů.

Ať už máte fázi studie za sebou, nebo se teprve po vysněném domě rozhlížíte, kontaktujte nás. Rádi vám celý projekt odborně zkonzultujeme, nebo rovnou dům postavíme.

Plánujete stavbu domu na klíč a nevíte odkud začít?
Poradíme vám, jaké dokumenty potřebujete, zkonzultujeme vám celý projekt, a nakonec vám dům hladce postavíme.
S předem danou cenou, pevným termínem a ve vysoké kvalitě.