Jak na izolaci základové desky

Dům před vlhkostí a nebezpečným radonem chrání izolace základové desky. Pokud není izolace v pořádku, hrozí vám plíseň a v krajních případech dokonce rakovinové onemocnění. Ve stavebnictví se nejčastěji využívají asfaltové pásy a izolační folie. Kterou si vybrat a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Poradíme vám.

Hydroizolace základové desky – chrání před vlhkostí

Vlhkost je jedním z největších problémů, kterým čelí majitelé domů. Narušuje konstrukční vlastnosti jako stabilitu či nosnost a rozkládá stavební materiál. To se projeví vznikem plísní, čímž si zaděláváte na vážné zdravotní problémy. Přitom s vlhkostí vám pomůže dobrá izolace základové desky.

Izolace také působí proti radioaktivitě

Izolace si poradí i s radonem. Jedná se o bezbarvý radioaktivní plyn bez chuti a zápachu, který je pod povrchem země. Často se koncentruje pod základy domu a různými netěsnostmi či trhlinami se dostává do objektu. Radon přispívá ke vzniku onkologických onemocnění. Je druhou nejčastější příčinou rakoviny plic, hned za kouřením.

Množství radonu a vlastnosti zeminy, mimo jiné právě její vlhkost, se zjišťuje během geologického průzkumu. Ten je základem pro přípravu projektové dokumentace při stavbě domu. Na základě měření geolog stanoví takzvaný radonový index stavby, podle kterého se vybírá izolace základové desky. 

Přečtěte si, kolik stojí základová deska a jak za ni ušetříte. >>

Typy izolace základové desky

Hlavní slovo ve výběru izolace základové desky má projektant, který posoudí výsledky měření a geologického průzkumu. Podle toho zvolí správný materiál a počet vrstev izolace, která odstíní radon a zabrání vniknutí vlhkosti. Nejrozšířenější jsou asfaltové pásy a PVC-P fólie. V čem se liší?

Asfaltové pásy

Ve stavebnictví se využívají delší dobu než PVC-P fólie. Hlavní výhodou asfaltových pásů je vysoká odolnost, a to jak proti mechanickému poškození, tak proti vysokým mrazům. 

Před aplikací je potřeba plochu základové desky pečlivě očistit od pevných částic a nanést asfaltový lak. Asfaltové pásy se pokládají nejčastěji ve dvou až třech vrstvách. Pak jsou pásy po bodech nebo v celé ploše natavené plamenem, třeba z propan-butanového hořáku.

PVC-P fólie

Alternativou k asfaltovým pásům jsou PVC-P fólie. Přestože jsou 3× lehčí a tenčí, mají výborné izolační vlastnosti. Výhodou je mnohem snadnější nanášení na základovou desku než v případě asfaltových pásů.

PVC-P fólie se zpravidla pokládají v jedné vrstvě a na základovou desku je stačí mechanicky ukotvit. Na spojích se slepují speciálním lepidlem nebo taví horkovzdušnou pistolí.

Nevýhodou hydroizolačních PVC-P fólií je nižší mechanická odolnost. Během stavby je potřeba dát pozor, aby se fólie nepoškodila.

Plánujete základy domu a nevíte, jak je
správně izolovat proti vlhkosti a radonu?
Postavíme vám základovou desku včetně izolace na klíč.
S předem danou cenou, pevným termínem a ve vysoké kvalitě.