Cena základové desky na klíč – jak opravdu ušetřit

Stavba základové desky není zrovna levná záležitost. Největší položkou bude beton a lidská práce. Za co ještě zaplatíte? A dá se ušetřit, aniž byste snížili kvalitu a bezpečnost domu? Poradíme vám.

Cenu základové desky prodraží dřevostavba a svah

Základním parametrem je velikost stavby, kde platí jednoduchá rovnice – čím větší plocha, tím dražší stavba. Cenu ale také ovlivní, jestli plánujete dřevostavbu nebo zděný dům. Základová deska dřevostavby vás vyjde dráž, protože je náročnější pro ni připravit izolaci proti vlhkosti.

Velmi důležitým faktorem je, zdali budujete na rovině či ve svahu. Cena základové desky bude vždy nižší u rovného povrchu. Ve svahu budete potřebovat více materiálu, abyste desku dorovnali.

Hlavní položky rozpočtu budou materiály a práce

Co se materiálů týče, tak nejvíc utratíte za betonové směsi. V závislosti na výrobci se celková cena liší až o desetitisíce korun. Mezi další materiály, bez kterých se neobejdete, patří štěrk, tvárnice a výztuže základové desky (kari sítě).

Další významnou položkou bude izolace základové desky. Tu vybírá projektant podle stavu zeminy, vlastností podzemních vod a množství radonu v půdě.

K čemu slouží izolace základové desky a jaké jsou její typy? >>

Poslední, a často také nejvýznamnější částí rozpočtu, je lidská práce. Ta tvoří až polovinu celkového rozpočtu na stavbu základové desky.

Jak si spočítáte cenu základové desky a z čeho se skládá

Bez projektové dokumentace nejde přesně odhadnout cenu základové desky. Pro představu se ale jedná o asi 2800–4000 Kč za metr čtvereční. Podle velikosti pozemku tak zaplatíte od 200 000 Kč u malých pozemků až do jednoho milionu korun u největších rodinných domů.

V rozpočtu stavby základové desky je zahrnuta cena materiálu a obvykle tyto práce:

  • Odstranění vrchní vrstvy půdy
  • Přemístění a uložení ornice a zeminy
  • Hloubení základových pasů
  • Vytvoření prostupů pro rozvodné sítě
  • Betonování do základových pasů a desky
  • Příprava ztraceného bednění (tvárnic)
  • Nanesení štěrku mezi základové pasy
  • Výztuž betonářskou ocelí a kari sítěmi
  • Montáž hydroizolace

Stavbou svépomocí šetřete, když s tím máte zkušenost

Samotná lidská práce tvoří až půlku celkové ceny. Teoreticky můžete zvládnout všechno sami kromě výkopu bagrem. Tento přístup má ale svá úskalí.

Největším rizikem jsou špatně provedené stavební práce. Mnoho lidí například zapomíná, že uzemnění se pokládá už během stavby základové desky. A to proto, že v dokumentaci patří uzemnění do elektroinstalace, která se řeší později. Každá chyba vás stojí čas a peníze, zejména pokud musíte bourat části díla a začít znovu. 

Ušetřit tím, že si desku postavíte svépomocí, doporučujume jen lidem, kteří se v řemesle vyznají a mají zkušenosti se stavařinou. Jinak je slušná šance, že místo uspořených peněz zaplatíte nemalé peníze za opravu.

Šetření na stavebním materiálu ubere na kvalitě

Rozhodně neplatí, že to nejdražší je vždy nejvhodnější. Neznamená to ale, že se vyplatí na materiálu šetřit. Sice v tu chvíli uspoříte nějakou korunu, následky ale mohou být zásadní. S lacinou betonovou směsí může základová deska popraskat. Opravy jsou nesmírně náročné a v konečném součtu se prodraží.

Pokud stavebním materiálům rozumíte, tak na základě projektové dokumentace můžete vybrat optimální materiály s dobrým poměrem ceny a kvality. A pokud ne, svěřte to odborníkům, kterým důvěřujete.

Základová deska na klíč

Pokud nejste stavař s mnohaletou praxí, tak se vám vyplatí stavba na klíč. Neriskujete dodatečné náklady a předělávky kvůli neodborně provedené práci. Dobrá stavební firma vám podle dokumentace vybere vhodné materiály a během stavby dodrží technologické postupy. Základová deska bude navíc rychleji hotová díky koordinované práci.

Přes 20 let stavíme základové desky na klíč.
S pevně danou cenou, ve vysoké kvalitě a bez stresu.
Práci efektivně koordinujeme díky aplikaci Stavario,
kterou jsme sami vyvinuli.